Adından da anlaşılacağı gibi, soğuk zincir, müşterilerin talep ettiği soğutulmuş sıcaklıkları gerektiren ürünler için bir lojistik yönetim sürecidir. Soğuk tedarik zinciri boyunca ürünleri hazırlamak, depolamak ve taşımak için bir dizi görev gerçekleştirmeyi içerdiğinden bu bir süreçtir. Soğuk zincir ürünlerinin soğuk tutulmaması onları kullanılamaz hale getirecek ve bu da ürünlerin israfına yol açacaktır. Soğuk ürünler kötüye gittiğinde hem gönderici hem de müşterisi para kaybeder. Başarılı bir soğuk zincir, sıcaklığa duyarlı ürünlerin optimum sıcaklık aralıklarında tutulmasını ve baştan sona istenen durumları korumasını sağlar.

Örneğin, raf ömrünü korumak için dondurmanın donmuş halde saklanması gerekir. Sıcaklıklar sıfırın altındaki aralıkların üzerine çıkarsa, ürün katı halini kaybeder ve artık kullanılamaz olarak kabul edilmez bir biçime dönüşür. Gıda ve ilaç ürünleri tedarikçileri, sevkiyatın pazara ulaşmadan önce tehlikeye girmemesini sağlamak için büyük ölçüde soğuk zincire güvenir. Bu sebeple her zaman soğuk zincir yönetimini düzene koymak isterler, ancak bu konuda yetenekleri olmayabilir. Neyse ki, gönderilerinin tüketicilere zamanında ve verimli bir şekilde teslim edilmesini sağlamak için her zaman özel nakliye şirketlerine başvurabilirler.

Taze gıdanın kendisi kadar, onu taze tutabilecek güçlü bir soğuk zincire ihtiyaç duymak bu sebeple zaruridir. Fresh36 olarak ürünlerimizin analizi kadar, tazeliğine de önem veriyoruz.