Üzüm binlerce yıldır yetiştirilmektedir. Şarap yapımında kullanımları nedeniyle birçok eski uygarlık tarafından saygı görmüş ve hâlâ bağ bozumları takip edilen ender meyvelerdendir. Yeşil, kırmızı, siyah, sarı ve pembe olmak üzere birçok üzüm çeşidi vardır. Kümeler halinde büyürler ve tohumlu ve çekirdeksiz çeşitlerde bulunurlar. Üzüm, Güney Avrupa, Afrika, Avustralya ve Kuzey ve Güney Amerika da dahil olmak üzere dünya genelinde ılıman iklimlerde yetiştirilmektedir. Üzüm, yüksek besin ve antioksidan içerikleri nedeniyle zengin sağlık yararları sunar.

Bitki Bileşikleri Bazı Kanser Türlerine Karşı Koruma Sağlayabilir

Üzüm, belirli kanser türlerine karşı korunmaya yardımcı olabilecek yüksek düzeyde faydalı bitki bileşikleri içerir. Bu meyvede bulunan bileşiklerden biri olan resveratrol, kanserden korunma ve tedavi açısından çokça araştırılmıştır. Enflamasyonu azaltarak, bir antioksidan görevi görür ve kanser hücrelerinin vücutta büyümesini ve yayılmasını engelleyerek kansere karşı koruma sağladığı gösterilmiştir. Bununla birlikte, üzümlerde bulunan benzersiz bitki bileşiklerinin kombinasyonu, kansere karşı faydalarının temel sebebi olabilir. Resveratrolün yanı sıra üzümler ayrıca kersetin, antosiyaninler ve kateşinler içerir ve bunların hepsinin kansere karşı faydalı etkileri olabilir.

Test tüpü çalışmalarında üzüm özlerinin insan kolon kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engellediği gösterilmiştir. Ek olarak, 50 yaşın üzerindeki 30 kişide yapılan bir çalışma, iki hafta boyunca günde 450 gram üzüm yemenin kolon kanseri riskini azalttığını gösterdi. Araştırmalar ayrıca üzüm özlerinin hem laboratuvar hem de fare modellerinde meme kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engellediğini bulmuştur. Üzüm ve insanlarda kanser üzerine yapılan çalışmalar sınırlı olsa da, üzüm gibi antioksidan bakımından zengin gıdalarda yüksek bir diyet, daha düşük kanser riski ile ilişkilendirilmiştir.


siyah üzüm bitki kanser resveratrol antioksidan