Antosiyaninler, birçok etkileyici sağlık yararına sahip polifenol antioksidanlardır. Siyah havuç gibi antosiyanin açısından zengin gıdalarda yüksek diyetler, özellikle iltihaplanma ile ilgili olanlar olmak üzere belirli sağlık koşullarına karşı koruma sağlayabilir. Antosiyaninler, pro-inflamatuar sitokinler gibi potansiyel olarak zararlı bileşikleri azaltarak anti-inflamatuar ajanlar olarak hareket eder.

Bu bileşikleri azaltmak, kalp hastalığı gibi belirli durumlar riskinizi azaltabilir. Örneğin, konu hakkında yapılan 24 çalışma, antosiyanin açısından zengin diyetler yiyen kişilerin, yemeyenlere göre kan akışını ve daha iyi kan damarı işlevini önemli ölçüde iyileştirdiğini gösterdi.

Zayıf kan akışı ve yetersiz kan damarı işlevi, kalp hastalığının yaygın nedenleridir. Bu nedenle bu risk faktörlerini iyileştirmek belirli kalp rahatsızlıkları riskinizi azaltabilir. 34.000'den fazla kadında yapılan bir başka büyük çalışma, günde 0.2 mg antosiyanin yemeyi önemli ölçüde azaltılmış kalp hastalığı riskiyle ilişkilendirdi.

Antosiyaninlerin zihinsel gerilemeye karşı koruduğu gösterilmiştir. Yedi farklı çalışmanın sonucunda, antosiyanin açısından zengin gıdalar yedikten sonra çocuklarda, yetişkinlerde ve yaşlılarda sözlü öğrenme ve hafıza dahil olmak üzere belirli zihinsel sonuçların iyileştiği gözlemlendi. Ek olarak, nüfus çalışmaları, antosiyanin açısından zengin gıdaların alımının artmasının tip 2 diyabet riskinizi azalttığını göstermektedir. Siyah havuç, antosiyaninlerin yanı sıra klorojenik asit ve kafeik asit gibi diğer polifenol antioksidanları içerir. Aslında, siyah havuçlar, diğer renklerdeki havuçlardan ortalama olarak dokuz kat daha fazla polifenol antioksidanı sağlar. Polifenollerin sağlığı iyileştirdiği ve kalp hastalığı, zihinsel gerileme ve belirli kanser türleri riskinizi azalttığı gösterilmiştir.


siyah havuçlar antosiyaninler polifenol kalp hastalığı kan akışı