Portakal tıpkı muz gibi dünyanın en popüler meyveleri arasındadır. Tatlı portakal olarak da adlandırılan portakal ağaçlarında (citrus x sinensis) yetişir ve turunçgiller olarak bilinen büyük bir meyve grubuna aittir. Gerçek kökenleri bir sırdır, ancak portakal yetiştiriciliğinin binlerce yıl önce Doğu Asya'da başladığı düşünülmektedir. Bugün dünyanın en sıcak bölgelerinde yetiştirilmekte ve taze veya meyve suyu olarak tüketilmektedir. Portakallar sağlıklı bir lif, C vitamini, tiamin, folat ve antioksidan kaynağıdır. Birden fazla sağlık yararına sahiptirler.

Besin Değerleri

İşte büyük bir portakalın yaklaşık yarısındaki besinler (100 gram):

Kalori: 47

Su: %87

Protein: 0,9 gram

Karbonhidrat: 11,8 gram

Şeker: 9,4 gram Lif: 2,4 gram

Yağ: 0,1 gram

Karbonhidrat

Portakallar esas olarak karbonhidrat ve sudan oluşur, çok az protein ve yağ ve az kalori içerir. Glikoz, fruktoz ve sakaroz gibi basit şekerler, portakallardaki karbonhidratların baskın şeklidir. Meyvenin tatlı tadından sorumludurlar. Şeker içeriğine rağmen, portakalların düşük glisemik indeksi (GI) 31-51 arasındadır. Bu, yemekten sonra şekerin kan dolaşımınıza ne kadar hızlı girdiğinin bir ölçüsüdür. Düşük GI değerleri sayısız sağlık yararı ile ilişkilidir. Portakalların düşük GI, kan şekerindeki artışı hafifleten yüksek polifenol ve lif içeriği ile açıklanır.

Lif

Portakallar iyi bir lif kaynağıdır. Bir büyük portakal (184 gram), Referans Günlük Alımının (GD) yaklaşık %18'ini karşılar. Portakalda bulunan başlıca lifler pektin, selüloz, hemiselüloz ve lignindir. Diyet lifi, iyileştirilmiş sindirim sağlığı, kilo kaybı ve kolesterol dahil olmak üzere birçok yararlı sağlık etkisi ile ilişkilidir.

Vitaminler ve mineraller

Portakallar, özellikle C vitamini, tiamin, folat ve potasyum olmak üzere çeşitli vitamin ve mineraller için iyi bir kaynaktır.

C Vitamini: Portakallar mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Bir büyük portakal, günlük ihtiyacınızın %100'ünden fazlasını sağlar.

Tiamin: B1 vitamini olarak da adlandırılan B vitaminlerinden biri olan tiamin, çok çeşitli gıdalarda bulunur.

Folat: B9 vitamini veya folik asit olarak da bilinen folat, birçok temel fonksiyona sahiptir ve birçok bitkisel gıdada bulunur.

Potasyum: Portakal iyi bir potasyum kaynağıdır. Yüksek potasyum alımı, zaten yüksek seviyelerde olan kişilerde kan basıncını düşürebilir ve kalp hastalığı riskinizi azaltabilir.


portakal vitamin tiamin folat karbonhidrat