Cichorium intybus ve İtalyan hindibası olarak da bilinen Polorosso, koyu kırmızımsı-mor yapraklara ve beyaz damarlara sahip bir yapraklı hindiba türüdür. Genellikle kırmızı lahana veya marulla karıştırılsa da, polorosso, birçok İtalyan yemeğiyle iyi giden belirgin acı bir tada sahiptir. Akdeniz diyetinde bütün bitkisel gıdaları vurgulayan geleneksel bir bileşendir. Polorosso'nun lahana ve marul gibi diğer yaygın yapraklı sebzelerden ne kadar farklı olduğunu ve diyetinize eklemeye değer olup olmadığını merak edebilirsiniz.

Besin Değerleri

Polorosso, karahindiba ve Belçika hindibası gibi diğer hindiba sebzelerinin yanı sıra Asteraceae ailesine aittir. Kırmızı veya mor lahanaya benzemesine rağmen, polorosso, pişirildiğinde daha az keskin hale gelen belirgin acı veya baharatlı bir tada sahiptir. Chioggia'nın en yaygın olarak bulunduğu birkaç çeşidi vardır. Diğer çeşitler, daha tatlı ve daha uzun olan Treviso ve kırmızı benekli yeşil olan Castelfranco'dur. Son ikisini bulmak zor olabilir. Dünya çapında yenen polorosso'nun çoğu Akdeniz bölgesinden dünyaya ithal edilmektedir, ancak bugün ticari olarak Kaliforniya gibi diğer bölgelerde de yetiştirilmektedir. Çoğu yapraklı yeşillik gibi, polorosso da az kalori içerir ancak birkaç önemli vitamin ve mineral sunar.

2 fincan (80 gram) çiğ polorosso porsiyonu aşağıdaki besin bileşimine sahiptir:

Kalori: 20

Protein: 1,2 gram

 Yağ: 0 gram

Karbonhidrat: 4 gram

Lif: 1 gram

Demir: Günlük Değerin %3'ü (GD)

Çinko: GD’in %5’i

Bakır: GD’in %30’u

Fosfor: GD’in %3’ü

Potasyum: GD’in %5’i

K Vitamini: GD’in %170’i

C Vitamini: GD’in %7’si

B6 Vitamini: GD’in %3’ü

Polorosso zengin bir K vitamini kaynağıdır. Çiğ kırmızı lahana ile karşılaştırıldığında, bir porsiyon polorosso mikro besin maddelerinin çoğunu daha az miktarda içerir, ancak karşılığında iki kat daha fazla çinko ve bakır içerir.


polorosso besin değeri vitamin çinko bakır