Yüksek Antioksidanlar

Mango, antioksidan olarak işlev gören bitki bileşiklerden polifenollerle doludur. Mangiferin, kateşinler, antosiyaninler, kersetin, kaempferol, ramnetin, benzoik asit ve diğerleri dahil olmak üzere bir düzineden fazla farklı türü vardır. Antioksidanlar, hücrelerinizi serbest radikal hasarına karşı korudukları için önemlidir. Serbest radikaller, hücrelerinize bağlanabilen ve hücrelerinize zarar verebilen oldukça reaktif bileşiklerdir. Araştırmalar, serbest radikal hasarını yaşlanma ve kronik hastalık belirtileriyle ilişkilendirdi. Polifenoller arasında en çok ilgiyi mangiferin kazanmıştır ve özellikle güçlü olduğu için bazen "süper antioksidan" olarak anılmaktadır. Test tüpü ve hayvan çalışmaları, mangiferinin kanser, diyabet ve diğer hastalıklarla bağlantılı serbest radikal hasarına karşı koyabileceğini bulmuştur.

Bağışıklığı Artırabilir

Mango, bağışıklık güçlendirici besinler için iyi bir kaynaktır. Bir porsiyon (165 gram) mango günlük A vitamini ihtiyacınızın %10'unu sağlar. A vitamini, enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olduğu için sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gereklidir. Bu arada, yeterli A vitamini almamak daha büyük bir enfeksiyon riskiyle bağlantılıdır. Bunun da ötesinde, aynı miktarda mango günlük C vitamini ihtiyacınızın yaklaşık dörtte üçünü sağlar. Bu vitamin vücudunuzun hastalıklarla savaşan daha fazla beyaz kan hücresi üretmesine, bu hücrelerin daha etkili çalışmasına ve cildinizin savunmasını iyileştirmesine yardımcı olabilir. Mango ayrıca bağışıklığa da yardımcı olan folat, K vitamini, E vitamini ve birkaç B vitamini içerir.

Kalp Sağlığını Destekleyebilir

Mango, sağlıklı bir kalbi destekleyen besinler içerir. Örneğin, sağlıklı bir nabzın korunmasına yardımcı olan magnezyum ve potasyum sunar ve kan damarlarınız gevşer, daha düşük kan basıncı seviyelerini destekler. Mango ayrıca mangiferin adı verilen benzersiz bir antioksidan içerir. Hayvan çalışmaları, mangiferinin kalp hücrelerini iltihaplanmaya, oksidatif strese ve apoptoza (kontrollü hücre ölümü) karşı koruyabildiğini bulmuştur. Ayrıca kan kolesterolünü, trigliseritleri ve serbest yağ asidi düzeylerini düşürebilir. Bu bulgular umut verici olsa da, insanlarda mangiferin ve kalp sağlığı üzerine araştırmalar şu anda eksik. Bu nedenle, tedavi olarak önerilebilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.