Limon, C vitamini, lif ve çeşitli faydalı bitki bileşikleri bakımından yüksektir. Bu besinler çeşitli yönlerden sizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Aslında limon kalp sağlığını, kilo kontrolünü ve sindirim sağlığını destekleyebilir. Ancak gündelik hayatı zehir edebilen böbrek taşlarını önlemede etkin olduğu pek bilinmez.

Gelin beraber limonun bu özelliğini inceleyelim…

Böbrek Taşlarını Önleyin

Böbrek taşları, atık maddeler kristalleştiğinde ve böbreklerinizde biriktiğinde oluşan küçük topaklardır. Oldukça yaygın bir rahatsızlıktır ve bir kere böyle bir sorundan mustarip olursanız, tekrar tekrar aynı meseleyi yaşamanız çok yüksektir.

Sitrik asit, idrar hacmini artırarak ve idrar pH'ını artırarak böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olabilir ve böbrek taşı oluşumu için daha az elverişli bir ortam yaratır. Günde sadece 1/2 fincan (125 ml) limon suyu, taş oluşumunu önlemeye yardımcı olmak için yeterli sitrik asit sağlayabilir. Bazı araştırmalar limonatanın böbrek taşlarını etkili bir şekilde önlediğini de buldu, ancak sonuçlar karıştırıldı. Diğer çalışmalar hiçbir etki göstermedi. Bu nedenle, limon suyunun böbrek taşı oluşumunu etkileyip etkilemediğini incelemeye yönelik daha iyi yürütülen çalışmalara ihtiyacın olduğunu söylemek gerekir.


limon böbrek taşı sağlıklı lif sitrik asit kalp