Lif Açısından Zengin

Kuzukulağı türlerinin çoğunda bulunabilen yüksek diyet lifi içeriği. Bu, bu yaprakları çorbalarınıza ve salatalarınıza ekleyerek sindirim sağlığınızın iyileştirilebileceği anlamına gelir. Diyet lifi, sindirim sistemi boyunca hareket ederken gıdaya toplu olarak eklenir, gastrointestinal sağlığınızı iyileştirir ve kabızlık, ishal, şişkinlik ve kramp gibi koşulların yanı sıra diğer gastrointestinal sorunları azaltır. Çözünür diyet lifi ayrıca vücuttaki toplam kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir, böylece kalp sağlığını korur ve ateroskleroz, kalp krizi ve felç olasılığını azaltır.

Kan Basıncını Düzenlemeye Yardımcı Olur

Kuzukulağı, insan sağlığı için önemli bir mineral olan çok önemli bir potasyum seviyesine (1 fincan günlük önerilen alımınızın %15'ini içerir) sahip olabilir. Potasyum bir vazodilatördür, dolayısıyla vücuttaki sıvı dengesinin korunmasında etkilidir. Bu, kan damarlarını ve arterleri gevşeterek kardiyovasküler sistem üzerindeki stresi azalttığı anlamına gelir. Düşük kan basıncı, tehlikeli kan pıhtılaşması ve kalpte koroner kalp hastalığına ve diğer komplikasyonlara yol açabilecek aşırı zorlanma olasılığını azaltır. Bir sıçan modelinde yürütülen ön verilerde görüldüğü gibi, hipertansiyon ve hatta muhtemelen felç riskini azaltabilir.

Görme Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olur

Kuzukulağında bulunduğu söylenen bir diğer önemli vitamin olan A vitamini, görmenin iyileştirilmesi ve maküler dejenerasyon ve kataraktın azalmasıyla yakından bağlantılıdır. A vitamininin öncüsü olan beta-karoten, bir antioksidan görevi görür ve vücuttaki diğer önemli antioksidan bileşiklerle birleştiğinde, özellikle gece görüşü olmak üzere göz sağlığını büyük ölçüde artırabilir ve yaşa bağlı bozulmayı önleyebilir.

İyi Bir Demir Kaynağı

Kuzukulağındaki önemli demir seviyeleri, kırmızı kan hücresi üretimini artırabilir ve demir eksikliği anemisini önleyebilir. Kırmızı kan hücrelerinizin akciğerlerden vücudun geri kalanına oksijen taşıması için demir gereklidir. Vücutta hayati organlarda artan oksijen dolaşımı, saç büyümesini hızlandırır, enerji seviyelerini arttırır ve iyileşme sürecini hızlandırır (kuzukulağının protein içeriği ile bağlantılı olarak).


kuzukulağı diyet lifi kan basıncı demir vitamin sağlık