Küfler, bitki veya hayvan maddelerinde yaşayan mikroskobik mantarlardır. Küf havada yüzen küçük sporlardan büyür. Bu sporlardan bazıları bir parça nemli yiyeceğe düştüğünde küflenirler. Gıda küfü, gıdanın parçalanmasına ve çürümeye başlamasına neden olan kimyasallar üreterek kendini besler.

Binlerce çeşit görüntüsü vardır. Ekmek çürürken küf büyür. Limonlarda yetişen bir küf, mavi-yeşil bir toza benzer. Çileklerde yetişen bir küf, grimsi beyaz bir tüydür. Ekmeğin üzerinde büyüyen yaygın bir küf, ilk başta beyaz pamuklu tüylere benziyor. Bir küf öbeğini birkaç gün izlerseniz, siyaha döndüğünü fark edeceksiniz. Küçük siyah noktalar, daha fazla küf üretmek için büyüyebilen sporlarıdır. Hiç kimse kaç mantar türü olduğunu bilmiyor, ancak tahminler on binlerce ila belki 300.000 veya daha fazla arasında değişiyor. Çoğu filamentli (iplik benzeri) organizmalardır ve spor üretimi genel olarak mantarların karakteristiğidir. Bu sporlar hava, su veya böceklerle taşınabilir.

Küfler Tehlikeli mi?

Evet, bazı küfler alerjik reaksiyonlara ve solunum problemlerine neden olur. Ve doğru koşullarda birkaç küf, sizi hasta edebilecek zehirli maddeler olan mikotoksinler üretir. Özellikle yumuşak gıdalar daha fazla sıvı barındırdığından küflenmeleri daha hızlı olacaktır. Bu sebeple küfün kendisi kadar, hangi gıdanın küflendiğine de dikkat etmek gerekir.