Kiraz her yerde en sevilen meyvelerden biridir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Sadece lezzetli değiller, aynı zamanda güçlü sağlık etkileri olan vitaminler, mineraller ve bitki bileşikleri de içeriyorlar. Bu etkilerinden 3 tanesini sizler için sıralamak ve kirazı daha bilinçli tüketmenize yardımcı olmak istedi. Hazırsanız başlayalım.

Antioksidanlar ve iltihap önleyici bileşikler açısından zengin

Kirazlardaki yüksek konsantrasyondaki bitki bileşikleri, bu meyvenin birçok sağlık yararından sorumlu olabilir. Miktarı ve türü çeşide göre değişebilse de, tüm kirazlar antioksidanlar ve iltihap önleyici bileşiklerle doludur. Bu yüksek antioksidan içeriği, birden fazla kronik hastalık ve erken yaşlanma ile bağlantılı bir durum olan oksidatif stresle mücadeleye yardımcı olabilir. Aslında, bir inceleme, kiraz yemenin 16 çalışmanın 11'inde iltihabı ve 10 çalışmanın 8'inde oksidatif stres belirteçlerini etkili bir şekilde azalttığını buldu. Kirazlar, hücresel hasarla savaşmaya, iltihabı azaltmaya ve genel sağlığı geliştirmeye yardımcı olan geniş bir bitki kimyasalları grubu olan polifenoller açısından özellikle yüksektir. Aslında polifenol açısından zengin diyetler kalp hastalığı, diyabet, zihinsel gerileme ve belirli kanserler dahil olmak üzere birçok kronik duruma karşı koruma sağlayabilir. Bu çekirdekli meyveler ayrıca her ikisi de anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olan beta-karoten ve C vitamini gibi karotenoid pigmentler içerir.

Egzersiz iyileşmesini hızlandırabilir

 Araştırmalar, kirazlardaki anti-inflamatuar ve antioksidan bileşiklerin egzersize bağlı kas ağrısını, hasarını ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Her ikisi de sporculara yardımcı olsa da, tart kirazları ve meyveleri tatlı çeşitlerden daha etkili görünmektedir. Vişne suyu ve konsantresinin kas iyileşmesini hızlandırdığı, egzersize bağlı kas ağrısını azalttığı ve bisikletçiler ve maraton koşucuları gibi seçkin sporcularda güç kaybını önlediği bulunmuştur. Ek olarak, bazı kanıtlar kiraz ürünlerinin egzersiz performansını artırabileceğini düşündürmektedir.27 dayanıklılık koşucusu üzerinde yapılan bir araştırma, yarı maratondan 10 gün önce günde 480 mg toz vişne tüketenlerin, bir plasebo grubuna göre ortalama %13 daha hızlı yarış süreleri ve daha az kas ağrısı yaşadıklarını gösterdi. Kiraz ve egzersiz arasındaki bağlantıları araştıran çalışmaların çoğu, eğitimli sporcuları içerse de, vişne suyu sporcu olmayanlara da fayda sağlayabilir. 20 aktif kadın üzerinde yapılan bir araştırma, 8 gün boyunca günde iki kez 60 ml vişne suyu içenlerin, plasebo grubuna kıyasla, tekrarlanan sprint egzersizlerini tamamladıktan sonra daha hızlı iyileştiğini ve daha az kas hasarı ve ağrısı olduğunu kaydetti. Umut verici olsa da, bu bulgular meyve suyu ve toz gibi konsantre kiraz ürünleriyle ilgilidir. Benzer sonuçlar elde etmek için kaç tane taze kiraz yemeniz gerektiği belli değil.

Kalp Sağlığına Faydası Olabilir

Kiraz gibi besleyici değeri yüksek meyvelerin alımını artırmak, kalbinizi korumanın lezzetli bir yoludur. Birçok çalışma, meyveler açısından zengin diyetlerin kalp hastalığı riskinin azalmasıyla ilişkili olduğunu göstermektedir. Kirazlar, potasyum ve polifenol antioksidanları da dahil olmak üzere kalp sağlığını desteklediği bilinen besinler ve bileşikler açısından zengin oldukları için bu açıdan özellikle faydalıdır. Sadece 1 fincan (154 gram) çekirdeksiz tatlı kiraz, kalbinizi sağlıklı tutmak için gerekli olan bir mineral olan potasyum için günlük ihtiyacınızın %10'unu sağlar. Düzenli bir kalp atışını sürdürmek için gereklidir ve vücudunuzdaki fazla sodyumun atılmasına yardımcı olarak kan basıncınızı düzenler. Bu nedenle daha yüksek potasyum alımı, kalp hastalığı ve felç riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Dahası kirazlar, hücresel hasara karşı koruyarak ve iltihabı azaltarak kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilecek antosiyaninler, flavonoller ve kateşinler de dahil olmak üzere güçlü polifenol antioksidanları bakımından zengindir. Aslında, 84.158 kişide yapılan bir araştırma, polifenollerin - özellikle antosiyaninler, flavonoller ve kateşinlerin - alımının 5 yıl boyunca önemli ölçüde azalmış kalp hastalığı riski ile ilişkili olduğunu buldu.


kiraz antioksidanlar kalp egzersiz iltihap