Kirazlar en sevilen meyvelerden biridir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Sadece lezzetli değiller, aynı zamanda güçlü sağlık etkileri olan vitaminler, mineraller ve bitki bileşikleri de içeriyorlar. Besinlerle dolu Kirazlar, çeşitli renk ve tatlarda gelen küçük çekirdekli meyvelerdir. İki ana kategori vardır- sırasıyla ekşi ve tatlı kirazlar veya Prunus cerasus L. ve Prunus avium L. Renkleri sarıdan koyu siyahımsı-kırmızıya kadar değişebilir.

Tüm çeşitler son derece besleyicidir ve lif, vitamin ve minerallerle doludur. Bir kap (154 gram) tatlı, çiğ, çekirdeksiz kiraz şunları sağlar:

Kalori: 97

Protein: 2 gram

Karbonhidrat: 25 gram

Lif: 3 gram

C Vitamini: Günlük Değerin (GD) %18'i

Potasyum: GD'in %10'u

Bakır: GD’in %5'i

Mangan: GD’in %5'i

Bu besinler, özellikle lif, C vitamini, ve potasyum, sağlığa birçok yönden fayda sağlar. C vitamini bağışıklık sisteminizi ve cilt sağlığınızı korumak için gereklidir. Potasyum ise kas kasılması, sinir fonksiyonu, kan basıncı regülasyonu ve diğer birçok kritik vücut süreci için gereklidir. Kirazlar ayrıca faydalı bağırsak bakterilerini besleyerek ve bağırsak düzenini teşvik ederek sindirim sisteminizi sağlıklı tutmaya yardımcı olan iyi bir lif kaynağıdır. Ayrıca B vitaminleri, manganez, bakır, magnezyum ve K vitamini sağlarlar.


kiraz c vitamini besin değeri lezzetli mineraller