Yüksek Antioksidan İçeriği Kronik Hastalık Riskinizi Azaltabilir

Serbest radikaller, vücudunuzun metabolik süreci tarafından üretilen moleküllerdir. Oldukça kararsız olmalarına rağmen, zararlı bakterileri yok etmek gibi faydalı rolleri vardır. Bununla birlikte, vücudunuzdaki aşırı serbest radikaller, kalp hastalığı ve kanser dahil olmak üzere kronik hastalıklarla bağlantılı olan oksidatif stres adı verilen bir durum yaratır. Kabaklar, alfa-karoten, beta-karoten ve beta-kriptoksantin gibi antioksidanlar içerir. Bunlar, serbest radikalleri nötralize ederek hücrelerinize zarar vermelerini engelleyebilir. Test tüpü ve hayvan çalışmaları, bu antioksidanların cildi güneş hasarına karşı koruduğunu ve kanser, göz hastalıkları ve diğer durumların riskini azalttığını göstermiştir.

Bağışıklığı Artırabilecek Vitaminleri Paketler

Kabak, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilecek besinlerle yüklüdür. Birincisi, vücudunuzun A vitaminine dönüştüğü beta-karoten bakımından zengindir. Araştırmalar, A vitamininin bağışıklık sisteminizi güçlendirebileceğini ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Tersine, A vitamini eksikliği olan kişiler daha zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olabilir. Kabak ayrıca beyaz kan hücresi üretimini arttırdığı, bağışıklık hücrelerinin daha etkili çalışmasına ve yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğu gösterilen C vitamini bakımından da yüksektir. Yukarıda bahsedilen iki vitaminin yanı sıra, kabak aynı zamanda iyi bir E vitamini, demir ve folat kaynağıdır - bunların hepsinin bağışıklık sistemine de yardımcı olduğu gösterilmiştir.

A Vitamini, Lutein ve Zeaksantin Görüşünüzü Koruyabilir

Görmenin yaşla birlikte azalması oldukça yaygındır. Neyse ki, doğru besinleri yemek, görme kaybı riskinizi azaltabilir. Kabak, vücudunuz yaşlandıkça güçlü görme yeteneği ile bağlantılı olan besinlerde bol miktarda bulunur. Örneğin, beta-karoten içeriği vücudunuza gerekli A vitamini sağlar. Araştırmalar, A vitamini eksikliğinin körlüğün çok yaygın bir nedeni olduğunu göstermektedir. 22 çalışmanın analizinde, bilim adamları, daha yüksek beta-karoten alımı olan kişilerin, yaygın bir körlük nedeni olan katarakt riskinin önemli ölçüde daha düşük olduğunu keşfettiler. Kabak aynı zamanda yaşa bağlı makula dejenerasyonu (AMD) ve katarakt riskinin azalmasıyla bağlantılı iki bileşik olan lutein ve zeaksantin için en iyi kaynaklardan biridir. Ek olarak, antioksidan olarak işlev gören ve serbest radikallerin göz hücrelerinize zarar vermesini önleyebilen iyi miktarda C ve E vitamini içerir.


kabak vitaminin kronik hastalık zeaksantin lutein