Turp (Raphanus sativus) , Asya ve Avrupa kökenli turpgillerden bir sebzedir. Görünüş, renk ve lezzet bakımından farklılık gösteren birçok farklı türü vardır. Japon turpları, Asya ve Hint yemeklerinde yaygın olarak kullanılır ve güçlü tıbbi özellikleri ile bilinir.

Japon Turpu ya da Daikon nedir?

Japon Turpu, görüntüsünden dolayı luóbo ve kış, beyaz, yağlı tohum ve buz saçağı turpu olarak da bilinir ve Çin ve Japonya'ya özgü bir turp çeşididir. Kozmetik endüstrisinde kullanılan tohum yağının yanı sıra insanlar ve çiftlik hayvanları için bir gıda olarak dünya çapında yetiştirilmektedir. Çiftçiler ayrıca toprak sağlığını iyileştirmek ve mahsul verimini artırmak için onu örtü bitkisi olarak arazilerine ekerler. Japon turpu, bahar turplarından daha yavaş büyüyen ve daha büyük olan bir kış turp olarak kabul edilir. Kış turpları yazın ortasından sonuna kadar ekilir ve daha soğuk havalarda hasat edilir.

Japon turplarının türleri

Japon turpları gevrek bir dokuya sahiptir ve büyük havuçları andırır. Lezzetleri diğer turp çeşitlerinden daha hafiftir ve biraz tatlı ama biraz baharatlı olarak tanımlanır. En yaygın olarak yeşil yapraklı üst kısımlar beyaz olsa da, Japon turpları kırmızı, yeşil ve mor dahil olmak üzere çeşitli tonlarda gelir. Üç şekilde büyürler: silindirik, dikdörtgen ve yuvarlak.

İşte bazı ilginç turp çeşitleri

Miyashige White: Bu turplar beyazdır ve 41-46 cm uzunluğunda 16-18 inç büyüyen silindirik bir köke sahiptir. Gevrek bir dokuya ve hafif bir tada sahiptir.

 KN-Bravo: KN-Bravo, mor tenli ve açık mordan beyaz ete sahip güzel bir turp çeşididir. Kökleri 6 inç (15 cm) uzunluğa kadar büyüyebilir ve hafif tatlı bir tada sahiptir.

Alp: Alp turpunun 5–6 inç (13–15 cm) uzunluğunda büyüyen kısa kökleri vardır. Bu çeşit, fermente bir sebze yemeği olan kimchi yapmak için popüler bir seçimdir ve daha uzun Japon çeşitlerinden daha tatlı bir tada sahiptir.

 Karpuz turp: Bu turp çeşidi soluk, yeşilimsi bir cilde sahiptir, ancak kesildiğinde parlak pembe bir et ortaya çıkarır. Küresel ve biraz tatlı ve biberli.

Japon Minowase: Minowase turpu, 24 inç (61 cm) uzunluğa kadar büyüyen kökleriyle en büyük çeşitler arasındadır. Beyazdırlar ve tatlı bir tada ve gevrek bir dokuya sahiptirler. Shunkyo. Bu silindirik çeşidin kırmızı teni ve beyaz eti vardır. 4-5 inç (10-12 cm) uzunluğunda büyür ve ateşli ama tatlı tadı ve pembe saplı yaprakları ile bilinir.


japon turpu daikon buz saçağı turpu tohum yağı