Bir fincan dilimlenmiş istiridye mantarı yalnızca 28 kalori ve 1 gramdan az yağ içerir. Buna rağmen 2 gram lif ve 3 gram protein sağlar. Erkekler porsiyon başına önerilen günlük lif ve protein alımının yüzde 5'ini alabilirken, kadınlar günlük proteinlerinin yüzde 6'sını ve diyet lifinin yüzde 8'ini almaktadır. Ayrıca günlük potasyum, vitamin B-6 ve folatın yüzde 8'ini sağlar.

Enzim Düzenlemek İçin Olmazsa Olmaz: D Vitamini

Mantarlar, D vitamininin birkaç bitki kaynağından biridir. Ultraviyole ışığa maruz kaldığında D vitaminine dönüşen bir madde olan ergosterol içerirler. Vücudunuz D vitamini olmadan kalsiyumu ememez. Ayrıca hücre büyümesini etkileyen genleri ve bağışıklık sistemindeki enzimleri düzenler. "Journal of Pharmacology and Pharmacotherapys"in Nisan 2012 sayısında yayınlanan araştırmaya göre, D vitamini kan basıncını düşürerek kalbinizin korunmasına da yardımcı olur.

D vitamini miktarı ultraviyole ışığa maruz kalma süresine bağlı olarak değişir. İstiridye mantarı 100 gramda 103 IU (International Units) sahip olabilir. Bu 1 kap doluluğundan biraz daha azdır. Ancak USDA Besin Verileri Laboratuvarı, önerilen günlük alımın yüzde 4'ü olan 1 fincanda 25 IU olarak rapor etmektedir.

Fresh36.com’un istiridye mantaları, geleneksel tarım yöntemleri uygulanarak, detaylı toprak analizleri gerçekleştirilen bahçelerden toplanmıştır. Meyve ve sebzelerdeki en büyük tehlike olan "pestisitlere" karşı bağımsız laboratuvar analizlerinden geçirilmiştir. Soğuk zincir koşullarında sizlere sunulmuştur.


istiridye mantarı d vitamini ultraviyole lif protein pestisitler