Fasulye, brokoli, kabuklu deniz ürünleri, yer fıstığı, karaciğer, fındık ve ıspanak dahil olmak üzere folat açısından zengin besinler (B9 vitamini) Folat, B9 vitamininin doğal şeklidir, suda çözünür ve birçok gıdada doğal olarak bulunur. Ayrıca gıdalara eklenip ek olarak folik asit şeklinde satılır; bu form aslında gıda kaynaklarından alınandan daha iyi emilir—sırasıyla %85'e karşı %50. Folat, DNA ve RNA oluşturmaya yardımcı olur ve protein metabolizmasına katılır. Yüksek miktarda bulunması halinde vücutta zararlı etkiler gösterebilen bir amino asit olan homosisteinin parçalanmasında kilit rol oynar. Folat ayrıca sağlıklı kırmızı kan hücreleri üretmek için gereklidir ve hamilelik ve fetal gelişim gibi hızlı büyüme dönemlerinde kritik öneme sahiptir.

Önerilen Tutarlar:

Folat için Önerilen Diyet Ödeneği, diyet folat eşdeğerlerinin (DFE) mikrogramı (mcg) olarak listelenmiştir.

19 yaş ve üstü erkekler ve kadınlar 400 mcg DFE'yi hedeflemelidir. Hamile ve emziren kadınlar için sırasıyla 600 mcg DFE ve 500 mcg DFE gerektirir. Düzenli olarak alkol kullanan kişiler, alkol emilimini bozabileceğinden günlük en az 600 mcg DFE folat hedeflemelidir. UL: Tolere Edilebilir Üst Alım Seviyesi (UL), genel popülasyonda olumsuz yan etkilere neden olması muhtemel olmayan maksimum günlük dozdur. Güçlendirilmiş gıdalardan veya takviyelerden alınan folik asit için yetişkinler için UL (gıdalardan alınan folat hariç) günde 1.000 mcg olarak belirlenmiştir.

Komik Bir Ek Bilgi:

Folik Asit B9 olarak bilinse de aslında B tipi vitamin sayısı sadece sekizdir. Ortamlarda genel kültürünle caka satarsın. Fresh36’dan minik bir kıyak.