Fesleğen, Asya ve Afrika kökenli lezzetli, yapraklı yeşil bir bitkidir. Nane ailesinin bir üyesidir ve birçok farklı çeşidi vardır. Gıda baharatı olarak popüler olan bu aromatik bitki, çeşitli sağlık yararları sağlayabilecek çay ve takviyelerde de kullanılır.

Stres ve kaygıyı azaltın

Fesleğen bitkisinin tüm parçaları bir adaptojen görevi görür. Adaptojen, vücudunuzun strese uyum sağlamasına yardımcı olan ve zihinsel dengeyi destekleyen doğal bir maddedir. Bir adaptojen kavramı bütünsel bir yaklaşımdır. Ancak bilimsel araştırmalar, fesleğenin, zihninizin birçok stres türüyle başa çıkmasına yardımcı olacak farmakolojik özelliklere sahip olduğunu gösteriyor.

Stresinizin kaynağı şunlar olabilir: kimyasal, fiziksel, bulaşıcı, duygusal stres durumunda fesleğenin hayvanlarda dayanıklılığı arttırdığı bilinmektedir. Fesleğen yaprağı özlerine sahip olan ve çevre kaynaklı stres senaryolarından geçen denek hayvanlar şunları gösterdi: gelişmiş metabolizma, yüzme süresinde iyileşme, daha az doku hasarı, yüksek sesli ortamlarda daha düşük stres seviyeleri.

İnsan ve hayvan çalışmalarında da şu başlıklarda azalmalar görüldü: stres, cinsel sorunlar, uyku sorunları, unutkanlık ve yorgunluk. Ayurveda ve Bütünleştirici Tıp Dergisi'ne göre fesleğen, diazepam ve antidepresan ilaçlarla karşılaştırılabilir ve antidepresan ve kaygı önleyici özelliklere sahiptir. Bu çalışmalarda özellikle fesleğen yaprakları incelendi. Bir başka çalışma, her gün 500 miligram (mg) fesleğen özü alan kişilerin daha az endişeli, stresli ve depresif hissettiklerini buldu. Ayrıca insanlar kendilerini daha sosyal hissettiler. Ayurvedik uygulayıcılar, fesleğenin yapraklarını kullanarak çay olarak içilmesini tavsiye etmektedir. Ve kafeinsiz olduğu için günlük olarak içilmesi bile önerilir. Çay içme eylemi, yoga kadar ritüel ve sakinleştirici olabilir. Net düşünceler, rahatlama ve esenlik duygusu geliştirir. Ancak fesleğenin acı ve baharatlı tadı sizin damak çayınız değilse, hap şeklinde veya alkol özütü olarak bir ek mevcuttur. Yine de belirtmek gerekir: bir bitkiyi doğal haliyle alırken daha az kontaminasyon riski vardır.


fesleğen stres bitki baharat