Kalbiniz İçin İyi Olabilir

Elmalar daha düşük kalp hastalığı riski ile ilişkilendirilmiştir. Bunun bir nedeni, elmaların kan kolesterol seviyenizi düşürmeye yardımcı olabilecek türden çözünür lif içermesi olabilir. Ayrıca antioksidan etkileri olan polifenoller içerirler. Bunların çoğu kabuğunda yoğunlaşmıştır. Bu polifenollerden biri, kan basıncını düşürebilen flavonoid epikateşindir. Araştırmaların bir analizi, yüksek flavonoid alımının %20 daha düşük felç riski ile bağlantılı olduğunu buldu. Flavonoidler, kan basıncını düşürerek, "kötü" LDL oksidasyonunu azaltarak ve antioksidan görevi görerek kalp hastalığını önlemeye yardımcı olabilir. Günde bir elma yemenin etkilerini kolesterolü düşürdüğü bilinen bir ilaç sınıfı olan statin almakla karşılaştıran bir başka çalışma, elmaların kalp hastalığından ölümleri azaltmada neredeyse ilaçlar kadar etkili olacağı sonucuna vardı. Ancak bu kontrollü bir çalışma olmadığı için bulguların dikkatli alınması gerekir. Başka bir çalışma, elma ve armut gibi beyaz etli meyve ve sebzelerin tüketilmesini felç riskinin azalmasıyla ilişkilendirdi. Tüketilen her 25 gram (yaklaşık 1/5 kap elma dilimi) için inme riskini %9 azalttığı düşünülmektedir.

Mide Yaralanmasına Karşı Koruyabilir

Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) olarak bilinen ağrı kesici sınıfı midenizin iç tabakasına zarar verebilir. Test tüpleri ve sıçanlarda yapılan bir araştırma, dondurularak kurutulmuş elma özütünün mide hücrelerinin NSAID'ler nedeniyle yaralanmaya karşı korunmasına yardımcı olduğunu buldu. Elmadaki iki bitki bileşiğinin -klorojenik asit ve kateşin- özellikle yararlı olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, bu sonuçları doğrulamak için insanlarda araştırmalara ihtiyaç vardır.

Beyninizi Korumaya Yardımcı Olabilir

Çoğu araştırma elma kabuğu ve eti üzerine odaklanır. Bununla birlikte, elma suyunun yaşa bağlı zihinsel gerileme için faydaları olabilir. Hayvan çalışmalarında, meyve suyu konsantresi beyin dokusundaki zararlı reaktif oksijen türlerini (ROS) azalttı ve zihinsel düşüşü en aza indirdi. Elma suyu, yaşla birlikte azalabilen bir nörotransmitter olan asetilkolinin korunmasına yardımcı olabilir. Düşük asetilkolin seviyeleri Alzheimer hastalığı ile bağlantılıdır. Benzer şekilde, yaşlı fareleri bütün elmaları besleyen araştırmacılar, farelerin hafızasının bir işaretinin daha genç farelerin seviyesine geri döndüğünü buldu. Bununla birlikte, bütün elmalar, elma suyuyla aynı bileşikleri içerir ve meyvenizi bütün olarak yemek her zaman daha sağlıklı bir seçimdir.


elma sağlık kalp mide beyin