Yeşil bezelye dünyanın hemen her mutfağında popüler bir sebzedir. Çünkü oldukça besleyicidir ve adil miktarda lif ve antioksidan içerir. Ek olarak, araştırmalar kalp hastalığı ve kanser gibi bazı kronik hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Öte yandan, bazı insanlar yeşil bezelyenin zararlı olduğunu ve şişkinliğe neden olabilecek içerdikleri antibesinler nedeniyle bunlardan kaçınılması gerektiğini iddia ediyor. Ancak belirtmek gerekir ki mide kaynaklı rahatsızlıkların çoğu kişiye özel olabiliyor. Örneğin bir kişinin reflüsüne iyi gelebilen bir gıda, bir başkası için reflünün kaynağı olabilmekte. Bu sebeple bu kısma çok odaklanmadan, bu nefis minik taneciklerin neler yapabildiğine bir bakalım…

Protein Kaynağı olarak Bezelye

Yeşil bezelye, bitki bazlı en iyi protein kaynaklarından biridir. Bu da yüksek miktarda lifleriyle birlikte bu kadar doyurucu olmalarının ana nedenidir. Protein yemek, vücudunuzdaki iştahı azaltan belirli hormonların seviyelerini artırır. Protein, sindirimi yavaşlatmak ve tokluk hissini desteklemek için lifle birlikte çalışır. Yeterli miktarda protein ve lif yemek, iştahınızı kontrol altında tutarak gün boyunca yediğiniz kalori miktarını otomatik olarak azaltabilir. Yeşil bezelyenin benzersiz protein içeriği, onları hayvansal ürünler yemeyenler için mükemmel bir gıda seçimi yapar. Bununla birlikte, aminoasit metioninden yoksun oldukları için tam bir protein kaynağı olmadıklarına dikkat etmek önemlidir. Diyetinizdeki tüm temel aminoasitlerden yeterince aldığınızdan emin olmak için, açığı kapatmak adına yeşil bezelyeyi başka bir protein kaynağıyla eşleştirdiğinizden emin olun. Yeterli miktarda protein tüketmek, kas gücünü ve kemik sağlığını geliştirmek için de önemlidir. Ek olarak, kilo verme ve korumada önemli bir rol oynar.