Barbunya fasulyesi, Orta Amerika ve Meksika'ya özgü bir baklagil olan fasulyenin (Phaseolus vulgaris) çeşididir. Fasulye, dünya çapında önemli bir gıda ürünü ve başlıca protein kaynağıdır. Çeşitli geleneksel yemeklerde kullanılan barbunya fasulyesi genellikle iyi pişmiş olarak yenir. Çiğ veya yanlış pişirilmiş barbunya fasulyesi zehirlidir, ancak iyi hazırlanmış fasulye, dengeli bir diyetin sağlıklı bir bileşeni olabilir. Beyaz, krem, siyah, kırmızı, mor, benekli, çizgili ve benekli gibi çeşitli renk ve desenlerde gelirler.

Barbunya, Molibden dahil olmak üzere çeşitli vitamin ve mineraller açısından zengindir. Fasulye, esas olarak tohumlarda, tahıllarda ve baklagillerde bulunan bir eser element olan molibden bakımından yüksektir.

Folat: Folik asit veya B9 vitamini olarak da bilinen folat, hamilelik sırasında özellikle önemli kabul edilir.

Demir: Bu temel mineralin vücudunuzda birçok önemli işlevi vardır. Demir, fitat içeriği nedeniyle fasulyelerden zayıf bir şekilde emilebilir.

Bakır: Bu antioksidan eser element, Batı diyetinde genellikle düşüktür. Fasulye dışında, en iyi diyet bakır kaynakları sakatat, deniz ürünleri ve kuruyemişlerdir.

Manganez: Bu bileşik çoğu gıdada, özellikle tam tahıllarda, bakliyatlarda, meyvelerde ve sebzelerde bulunur.

Potasyum: Bu temel besin, kalp sağlığı üzerinde faydalı etkilere sahip olabilir.

K1 vitamini: Filokinon olarak da bilinen K1 vitamini, kan pıhtılaşması için önemlidir.


barbunya baklagil fasulye vitamin mineraller