1- İltihap önleyici özelliklere sahiptir

Enflamasyon normal bir bağışıklık tepkisi olsa da, kronik veya uzun süreli iltihaplanma sağlığınıza zarar verebilir. Kalp hastalığı ve tip 2 diyabet dahil olmak üzere belirli hastalıklarla bağlantılıdır (20). Armut, iltihapla savaşmaya yardımcı olan ve hastalık riskinizi azaltabilen zengin bir flavonoid antioksidan kaynağıdır. Birkaç büyük inceleme, yüksek flavonoid alımını kalp hastalığı ve diyabet riskini azaltıyor. Bu etki, bu bileşiklerin anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklerinden kaynaklanıyor olabilir. Dahası, armut, bakır ile C ve K vitaminleri gibi iltihapla mücadele eden birçok vitamin ve mineral içerir.

2- Antikanser etkiler gösterebilir

Armut, antikanser özellikleri sergileyebilen çeşitli bileşikler içerir. Örneğin, antosiyanin ve sinnamik asit içeriklerinin kanserle savaştığı gösterilmiştir. Birkaç çalışma, armut da dahil olmak üzere meyveler açısından zengin diyetlerin akciğer, mide ve mesane kanserleri de dahil olmak üzere bazı kanserlere karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir. Bazı popülasyon çalışmaları, armut gibi flavonoid bakımından zengin meyvelerin meme ve yumurtalık kanserlerine karşı koruma sağlayabileceğini ve bu meyveyi kadınlar için özellikle akıllı bir seçim haline getirdiğini öne sürüyor. Daha fazla meyve yemek kanser riskinizi azaltabilirken, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Armut, kanser tedavisinin yerine geçmemelidir.

3- Daha düşük diyabet riski

Armut (özellikle kırmızı çeşitleri) diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilir. 200.000'den fazla kişiyle yapılan büyük bir araştırma, kırmızı armut gibi haftada 5 veya daha fazla porsiyon antosiyanin açısından zengin meyve yemenin, tip 2 diyabet riskini %23 daha düşük bulmuştur. Ek olarak, bir fare çalışması, armut kabuğundaki antosiyaninler de dahil olmak üzere bitki bileşiklerinin hem anti-diyabet hem de anti-inflamatuar etkiler gösterdiğini kaydetti. Dahası, armuttaki lif sindirimi yavaşlatarak vücudunuza karbonhidratları parçalamak ve emmek için daha fazla zaman tanır. Bu ayrıca kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir, potansiyel olarak diyabeti önlemeye ve kontrol etmeye yardımcı olabilir.


armut antikanser iltihap diyabet sağlıklı