Adaçayı, dünya çapında çeşitli mutfaklarda temel bir bitkidir. Diğer isimleri arasında adaçayı, bahçe adaçayı ve Salvia officinalis bulunur. Kekik, biberiye, fesleğen ve kekik gibi diğer bitkilerin yanında nane ailesine aittir. Adaçayı güçlü bir aromaya ve dünyevi bir tada sahiptir, bu nedenle genellikle küçük miktarlarda kullanılır. Buna rağmen, çeşitli önemli besinler ve bileşiklerle doludur. Adaçayı, ruhsal adaçayı yakma veya tütsülemede doğal bir temizlik maddesi, böcek ilacı ve ritüel nesne olarak da kullanılır. Bu yeşil bitki, taze, kurutulmuş veya yağ formunda mevcuttur ve sayısız sağlık yararına sahiptir. İşte bunlardan üç tanesini sizin için açıkladık:

Antioksidanlarla Doludur:

 Antioksidanlar, vücudunuzun savunmasını güçlendirmeye yardımcı olan ve kronik hastalıklarla bağlantılı potansiyel olarak zararlı serbest radikalleri nötralize eden moleküllerdir. Adaçayı, vücudunuzda antioksidan görevi gören bitki bazlı kimyasal bileşikler olan 160'ın üzerinde farklı polifenol içerir. Klorojenik asit, kafeik asit, rosmarinik asit, ellagik asit ve rutin- tümü adaçayıda bulunur- daha düşük kanser riski ve gelişmiş beyin fonksiyonu ve hafıza gibi etkileyici sağlık yararlarıyla bağlantılıdır. Bir çalışma, günde iki kez 1 fincan (240 ml) adaçayı çayı içmenin antioksidan savunmasını önemli ölçüde artırdığını buldu. Ayrıca hem toplam kolesterolü hem de “kötü” LDL kolesterolü düşürürken “iyi” HDL kolesterolü yükseltti.

Ağız Sağlığını Destekleyebilir:

 Adaçayı, diş plağını destekleyen mikropları nötralize edebilen antimikrobiyal etkilere sahiptir. Bir çalışmada, adaçayı bazlı bir gargaranın diş boşluklarına neden olmasıyla bilinen Streptococcus mutans bakterisini etkili bir şekilde öldürdüğü gösterildi. Bir test tüpü çalışmasında, adaçayı bazlı bir uçucu yağın, çürüklere de neden olabilen bir mantar olan Candida albicans'ın yayılmasını öldürdüğü ve durdurduğu gösterildi. Bir başka inceleme ise, adaçayının boğaz enfeksiyonlarını, diş apselerini, enfekte diş etlerini ve ağız ülserlerini tedavi edebileceğini belirtti. Bununla birlikte, kapsamlı önerilerde bulunmak için daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

Menopoz Belirtilerini Hafifletebilir:

 Menopoz sırasında vücudunuz östrojen hormonunda doğal bir düşüş yaşar. Bu, çok çeşitli hoş olmayan semptomlara neden olabilir. Semptomlar sıcak basması, aşırı terleme, vajinal kuruluk ve sinirliliği içerir. Geleneksel olarak menopoz semptomlarını azaltmak için adaçayı kullanılmıştır. Adaçayındaki bileşiklerin östrojen benzeri özelliklere sahip olduğuna inanılır, bu da onların beyninizdeki belirli reseptörlere bağlanarak hafızayı iyileştirmeye ve sıcak basmaları ve aşırı terlemeyi tedavi etmelerine yardımcı olur. Bir çalışmada, bir adaçayı takviyesinin günlük kullanımı, sekiz hafta boyunca sıcak basmaların sayısını ve yoğunluğunu önemli ölçüde azalttığı tespit edildi.


adaçayı antioksidan ağız sağlığı menopoz